Info-centr
Info-centrum

+420273130883
info-centr.panska@seznam.cz

Vítejte

Vítejte v Praze

 

Vjezd do České Republiky a velvyslanectví v Praze 

Česká Republika je členem Evropské Unie od roku 2004. Pro občany EU pravidla jsou jiná, než pro rezidenty jiných států. Každopádně bez dokladu totožnosti se neobejdete.

Časové pásmo

Česká Republika leží v časové zóně GTM + 1 hodina. Čas je centrálně-evropský. Česko paří k zemím, v nichž se používá „duální“ systém zimního a letního času (GTM + 2).

V ČR je zaveden 24-hodinový časový systém, což znamená, že i když v hovorovém jazyce použijete „sejdeme se v 8 večer“, v oficiální komunikaci by se mělo používat „20:00“.

Občané EU

Občanům Evropské Unie pro vjezd na území České Republiky stačí cestovní pás, resp. občanský průkaz, nebo jiný doklad totožnosti. To samé se vztahuje na občany Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska, kteří se mohou bezbarierově pohybovat v rámci celého Schengenského prostoru.

Celní  kvóty a podmínky 

Na dovoz některých typů zboží do České Republiky jsou státem ustanovené limity. V případě překročení limitu vzniká daňová povinnost a osoba, převážející musí nahlásit objem zboží.

Jazyk a užitečné výrazy

Jediným oficiálním jazykem v České Republice je čeština, kterou mluví 96% procent obyvatelstva. Ale nemusíte se bát, že se s někým nedomluvíte. Skoro všude, zejména ve velkých městech, Vám vždycky porozumí v angličtině. Starší generace umějí rusky, ba i německy. S mluvčími francouzštiny, španělštiny a italštiny se moc nesetkáte.

Instituce

Většina institucí začíná pracovat v ranních hodinách, kolem 7:00 a končí kolem 17:00 od pondělí do pátku. Dejte pozor na to, že na některých úřadech jsou úřední hodiny jenom v pondělí a pátek, nebo že některé pracují pouze do 15:00. Proto bychom Vám doporučili předem zjišťovat úřední hodiny.

Peníze, platby a tipy 

Oficiální měnou v České Republice je Česká Koruna (mezinárodní označení CZK). Od 1. května 2004 je Česká Republika členem EU, do Eurozóny vstoupí na konci roku 2018.  Platby se dají provádět v hotovosti a bezhotovostně. Ve velkých obchodních centrech, restauracích, čerpacích stanicích a jiných populárních mezi turisty místech většinou akceptují Eura.

Kouření, zdravotnictví a zdravotní pojištění 

V České Republice platí zákon o omezení kouření. K jeho zásadním projevům patří například zákaz kouření ve veřejných místech (zastávky hromadné dopravy, nádraží, MHD, kulturní památky…). V restauracích jsou obvykle zvláštní místnosti pro kouřící a nekouřící návštěvníky.

Víkendy a svátky

V České Republice o víkendech, stejně jako o státních svátcích je většina veřejných institucí a úřadů zavřená.  Nákupní centry a obchody jsou ve velkých městech jako Praha nebo Brno zpravidla otevřený každý den, včetně drtivé většiny svátku.  V menších městečkách jsou o víkendu obchody zavřeny. Pochopitelně, koncertní haly, výstavy, restaurace a bary pracují i přes víkend.

Comments are closed.