Info-centr
Info-centrum

+420273130883
info-centr.panska@seznam.cz

Meissen – Míšeň

14252917634026Město Míšeň – německy Meissen – vzniklo na konci 12. století z několika osad. Leží na řece Labi   severně od Drážďan. Město se proslavilo hlavně světoznámým míšeňským porcelánem. V roce 1710 zde vznikla první továrna na výrobu porcelánu v Evropě. V současné době má město kolem 35 000 obyvatel.

Nejznámějším místním podnikem je Státní porcelánová manufaktura s.r.o. (Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen Gmbh), která vyrábí tradiční míšeňský porcelán, jenž je považován na trhu za luxus. V oblasti Míšně je produkován také med (Bienenwirtschaft Meissen), prodávaný po celém Německu. Velmi známým je i tradiční vinařský podnik „Weingut Vincenz Richter“. Ve městě se kromě toho nalézá pivovar (Meißner Schwerter Privatbrauerei).

Vinařská oblast okolo Míšně je jednou z nejsevernějších v Evropě. Dle znalců vyniká zejména suché víno.

14252918012291Zdejší tradiční pečivo „Meißner Fummel“ má tvar malého nafouklého balónku, nemá žádnou výplň a je velmi křehké. Bylo údajně vymyšleno pro posly saského krále, kteří často holdovali alkoholu. Problém tkvěl ale v tom, že převáželi porcelán, který kvůli opilosti často během jízdy poničili. Proto začali dostávat na cestu křehké pečivo. Po dosažení cíle pak museli ukázat, že je pečivo v neporušeném stavu.

 

 

ЗАКАЗАТЬ

 

 

 

Comments are closed.